Gazeta Podatkowa nr 83 (2062) z dnia 16.10.2023
Połączenie spółek kapitałowych nie wiąże się z zapłatą PCC
Spółka z o.o. planuje przejąć zależną spółkę z o.o. W tym celu zostanie przeprowadzona uproszczona procedura połączenia spółek. Czy w takim przypadku należy rozliczyć PCC?
NIE. Połączenie spółki z o.o. z inną spółką z o.o. nie podlega PCC.
Spółki kapitałowe mogą się łączyć ze sobą oraz ze spółkami osobowymi. Spółka osobowa, z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej, nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Spółki osobowe mogą się łączyć ze sobą tylko przez zawiązanie spółki kapitałowej albo spółki komandytowo-akcyjnej albo przejęcie przez spółkę komandytowo-akcyjną. Poza tym spółka kapitałowa oraz spółka komandytowo-akcyjna mogą się łączyć także ze spółką zagraniczną, o której mowa w art. 491 § 11 K.s.h., utworzoną zgodnie z prawem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i mającą siedzibę statutową, zarząd główny lub główny zakład, na terenie któregoś z tych państw (art. 491 § 1-2 K.s.h., w brzmieniu od 15 września 2023 r.).
W świetle przepisów ustawy o PCC (Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.) umowa spółki i jej zmiana podlega PCC. W przypadku umowy spółki za jej zmianę uważa się m.in. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium RP znajduje się w przypadku spółki osobowej - siedziba tej spółki; a w przypadku spółki kapitałowej - rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.
Co istotne, na mocy art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o PCC nie podlegają PCC umowy spółki i ich zmiany związane z łączeniem spółek kapitałowych. W świetle regulacji ustawy o PCC spółka kapitałowa to spółka: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna lub europejska. Poza tym Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z dnia 22 kwietnia 2015 r., sygn. akt C-357/13, przesądził, że spółką kapitałową na potrzeby rozliczenia PCC jest także spółka komandytowo-akcyjna. Dlatego też wyłączenie z podatku kapitałowego (PCC) czynności restrukturyzacyjnych wskazanych w art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o PCC oraz wyłączenie z opodatkowania czynności łączenia i przekształcenia znajdzie zastosowanie również do spółki komandytowo-akcyjnej.
W interpretacji indywidualnej z dnia 31 sierpnia 2023 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.185.2023.1.MM, Dyrektor KIS uznał stanowisko spółki za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego tej oceny. Spółka zaś wskazała, że wyłączenie od opodatkowania zawarte w art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o PCC nie obejmuje wszystkich rodzajów połączeń spółek. Nie obejmuje np. połączenia spółki osobowej ze spółką kapitałową. Obejmuje ono swym zakresem jedynie łączenia spółek kapitałowych. Gdy zarówno spółka przejmowana, jak i spółka przejmująca są spółkami z o.o., a więc obie są spółkami kapitałowymi, wówczas ich połączenie jest wyłączone z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o PCC.
www.KodeksSpolek.pl - Łączenie i podział spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|