Gazeta Podatkowa nr 20 (1999) z dnia 9.03.2023
Gdy spółka jawna chce zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej
Prowadzimy działalność w ramach spółki jawnej. Chcemy zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej przez naszą spółkę. Nie mamy żadnych pracowników. Czy wniosek do KRS trzeba złożyć on-line? Czy sam fakt zawieszenia będzie wymagać zgłoszenia zmian do CRBR?
Spółka jawna może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. Jest to dopuszczalne, o ile nie zatrudnia ona pracowników, ewentualnie zatrudnia wyłącznie pracowników przebywających na urlopie związanym z rodzicielstwem, wymienionym w art. 22 ust. 2 ustawy - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221). Spółka jawna jako przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Każda spółka handlowa w przeciwieństwie do indywidualnych przedsiębiorców nie może zawiesić wykonywania działalności gospodarczej na czas nieokreślony (zob. art. 20d ustawy o KRS).
Spółka handlowa musi zgłosić informację o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej do rejestru przedsiębiorców KRS. Wniosek w tym zakresie nie podlega żadnym opłatom. Aktualnie przedsiębiorcy z KRS wszystkie wnioski do tego rejestru muszą składać wyłącznie drogą elektroniczną przez system teleinformatyczny Ministerstwa Sprawiedliwości (prs.ms.gov.pl, zakładka Krajowy Rejestr Sądowy, a następnie "e-formularze KRS").
Dzięki wymianie informacji pomiędzy sądem rejestrowym a CRP KEP i rejestrem REGON oraz pomiędzy CRP KEP a rejestrem ZUS, do urzędów trafi informacja dotycząca m.in. daty rozpoczęcia przez spółkę jawną okresu zawieszenia. Dlatego w związku z samym faktem zawieszenia działalności spółki nie ma potrzeby składania do urzędu skarbowego druku NIP-8. Przy tym konieczność złożenia NIP-8 może dotyczyć obowiązku wskazania daty wyrejestrowania z ubezpieczenia ostatniej osoby, za którą spółka jako płatnik ma obowiązek składania dokumentów ubezpieczeniowych. Wspólnicy - osoby fizyczne muszą jeszcze złożyć za siebie stosowne dokumenty do ZUS.
Spółka jawna zalicza się do kręgu podmiotów, które muszą wywiązywać się z obowiązków wobec CRBR. Nie ma wątpliwości, że spółka ta w okresie zawieszenia ma obowiązek aktualizowania informacji przekazanych do CRBR na zasadach określonych w ustawie AML (Dz. U. z 2022 r. poz. 593 ze zm.). Z tym że samo skorzystanie przez spółkę jawną z przerwy w działalności nie łączy się ze zmianą jej nazwy czy składu wspólników. Jeśli zatem zawieszenie nie jest połączone z takimi zmianami z woli wspólników, które wymagałyby zgłoszenia do CRBR, wówczas sam fakt rozpoczęcia zawieszenia nie podlega zgłoszeniu do tego rejestru.
www.KodeksSpolek.pl - Łączenie i podział spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|