Gazeta Podatkowa nr 11 (1782) z dnia 8.02.2021
Połączenie spółki jawnej z komandytową
Wspólnicy spółki jawnej są też jednocześnie wspólnikami spółki komandytowej. Obecnie zainteresowani są skonsolidowaniem tych działalności poprzez ich połączenie. Czy spółka jawna może przejąć spółkę komandytową?
Połączenie działalności spółki jawnej i komandytowej może nastąpić na skutek różnych działań podjętych przez wspólników. Przede wszystkim wspólnicy mogą rozważyć zbycie przedsiębiorstwa spółki komandytowej na rzecz spółki jawnej w ramach czynności, które zastąpią likwidację uregulowaną przepisami K.s.h. Wspólnicy spółki komandytowej mogą w wybranym przez siebie momencie podjąć decyzję o rozwiązaniu spółki. Jednomyślna uchwała wszystkich wspólników w tej sprawie stanowi powód rozwiązania spółki. Przy tym spółka utraci byt prawny dopiero z chwilą prawomocnego wykreślenia jej z KRS. Spółka komandytowa może być wykreślona z KRS bez przeprowadzenia formalnej likwidacji (art. 67 § 1 K.s.h.). W takim przypadku wspólnicy muszą określić, w jaki sposób zostanie zastąpiona procedura likwidacji. Mogą ustalić np. że przedsiębiorstwo spółki zostanie sprzedane spółce jawnej, a z uzyskanych środków zostaną zaspokojeni wierzyciele i ewentualnie dojdzie do rozliczenia pomiędzy wspólnikami. Przy zbyciu przedsiębiorstwa niezbędne jest zachowanie formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Jeżeli w skład przedsiębiorstwa wchodzi m.in. prawo własności nieruchomości, wówczas umowa przynajmniej w zakresie przeniesienia tego prawa musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Taka transformacja nie stanowi połączenia spółek w rozumieniu przepisów K.s.h.
Zgodnie z nimi bowiem spółki osobowe mogą się łączyć między sobą tylko przez zawiązanie spółki kapitałowej. Stanowi o tym art. 492 § 2 K.s.h. Zarówno spółka jawna, jak i komandytowa to spółki osobowe (art. 4 § 1 pkt 1 K.s.h.). Dlatego też spółka jawna zgodnie z przepisami K.s.h. może połączyć się z komandytową wyłącznie przez zawiązanie np. spółki z o.o. (por. stan faktyczny w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 29 grudnia 2020 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.423.2018.9.BKD).
W wyniku połączenia spółek na spółkę z o.o. przejdzie majątek łączących się spółek, w zamian za udziały, które otrzymają udziałowcy (art. 492 § 1 pkt 2 K.s.h.). Połączenie spółek może wiązać się z otrzymaniem dopłat przez wspólników albo z obowiązkiem ich wniesienia (art. 492 § 2 i § 3 K.s.h.). Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru (KRS) właściwego według siedziby spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółek łączących się (z urzędu). Spółki te zostaną rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru. Nie może ono nastąpić przed dniem wpisania do rejestru nowej spółki.
Przejście procedury podziału zgodnie z przepisami K.s.h. wiąże się z korzyściami w postaci w szczególności sukcesji praw i obowiązków m.in. cywilnoprawnych, a także tych przewidzianych w przepisach prawa podatkowego na zasadach wynikających odpowiednio z art. 494 K.s.h. i art. 93-93e Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.).
www.KodeksSpolek.pl - Łączenie i podział spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|