Kodeks spółek handlowych, K.s.h., Kodeks cywilny, K.c.
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 46 (1087) z dnia 9.06.2014

Przekształcenie indywidualnej działalności w spółkę bez fazy przejściowej

Prowadzę działalność jako indywidualny przedsiębiorca. Planuję przekształcenie w spółkę z o.o. Czy w ramach procedury przekształcenia powstanie spółka z o.o. w organizacji? Czy prowadzenie tej transformacji wiąże się z koniecznością zapłaty PCC?

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową, tj. z o.o. albo akcyjną. Wynika tak z art. 551 § 5 K.s.h (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030). Reguły rządzące procedurą transformacji określają przepisy art. 5841-58413 K.s.h.

Do przekształcenia przedsiębiorcy wymaga się m.in. zawarcia umowy (a właściwie aktu założycielskiego) spółki. Musi być on sporządzony w formie aktu notarialnego. W myśl art. 5844 K.s.h. do przekształcenia przedsiębiorcy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli art. 5841-58413 K.s.h. nie stanowią inaczej. Przepisy dotyczące powstania spółki z o.o. to art. 151-173 K.s.h. Przy czym jednak mają być one stosowane odpowiednio. Tym samym przepisy o powstaniu spółki z o.o. mogą być stosowane wprost (bez żadnych z modyfikacji), ze zmianami uwzględniającymi specyfikę przekształcenia bądź w ogóle nie znajdą zastosowania. Ostatnie z rozwiązań dotyczy art. 161 K.s.h. Stanowi on m.in., że z chwilą zawarcia umowy spółki z o.o. powstaje spółka z o.o. w organizacji.


W procedurze przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, z chwilą zawarcia umowy spółki nie powstaje spółka w organizacji.


W komentarzach do K.s.h. na uzasadnienie tezy o braku zastosowania art. 161 K.s.h. do przekształcenia wskazuje się, że stosowanie przepisów o spółce w organizacji byłoby sprzeczne z naturą przekształcenia. Podkreśla się, że nie istnieje taki twór jak spółka przekształcona w organizacji. Na gruncie przepisów dotyczących przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o.o. NSA w wyroku z dnia 13 listopada 2012 r., sygn. akt II FSK 657/11, podzielił pogląd wyrażony przez WSA, że spółka z o.o. w organizacji jest kolejną fazą utworzenia "nowej" spółki z o.o., a nie spółki mającej powstać na skutek przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o.o.

Należy zatem stwierdzić, że do chwili wpisu przekształcenia do KRS działalność jest prowadzona indywidualnie, a od momentu wpisu mamy do czynienia ze spółką z o.o. Zgodnie z art. 5841 § 1 K.s.h. przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do KRS (dzień przekształcenia). Oznacza to przykładowo, że nowe zasady opodatkowania właściwe dla osób prawnych, jaką jest spółka z o.o., powinny być stosowane od dnia jej wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS, a nie od chwili zawarcia umowy spółki.

Przechodząc do kwestii opodatkowania PCC przekształcenia indywidualnej działalności w spółkę z o.o., to akt założycielski zawarty w ramach tej procedury podlega PCC według stawki 0,5%, jak wszystkie pozostałe umowy spółek. Obowiązek podatkowy przy umowie spółki z o.o. ciąży na spółce. W ramach przekształcenia formy prowadzonej działalności z indywidualnej w spółkę z o.o. nie mamy do czynienia z przekształceniem spółek. Tym samym nie będzie miało zastosowania wyłączenie ani zwolnienie od PCC przewidziane dla umowy spółki (jej zmiany) dotyczące przekształcenia spółek. Dochodzi natomiast do zawarcia aktu założycielskiego (art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o PCC - Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.).

Rejent sporządzający akt założycielski przedsiębiorcy przekształcanego zobowiązany jest rozliczyć PCC. Notariusze są bowiem płatnikami tego podatku od czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego. Obowiązani są uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej od uprzedniego zapłacenia podatku. Powyższe powoduje, że zarówno środki na taksę notarialną z VAT, jak i na PCC muszą być wydatkowane przed wpisem przekształcenia do KRS, tj. przed powstaniem spółki.

Wymogi procedury przekształcenia wiążące się z kosztami:

» sporządzenie planu przekształcenia w formie aktu notarialnego (koszty taksy notarialnej),
» wniosek do sądu rejestrowego o wyznaczenie biegłego rewidenta (300 zł),
» opinia biegłego rewidenta dotycząca planu przekształcenia (wynagrodzenie biegłego),
» sporządzenie umowy spółki i złożenie oświadczenia o przekształceniu w formie aktu notarialnego (koszty taksy notarialnej),
» PCC od umowy spółki (0,5% od wartości kapitału zakładowego; od niego odejmuje się wartość wynagrodzenia z VAT pobranego przez notariusza i koszt rejestracji spółki w KRS),
» wniosek o wpis przekształcenia do KRS (600 zł).

www.KodeksSpolek.pl - Przekształcanie spółek:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.