Kodeks spółek handlowych, K.s.h., spółka osobowa, spółka kapitałowa
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 95 (2074) z dnia 27.11.2023

Zyski wypracowane przed przekształceniem spółki jawnej w spółkę z o.o.

Przygotowujemy się do przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. Spółka nie ma statusu podatnika CIT. Ma zgromadzone zyski z lat ubiegłych na kapitale zapasowym i jako tzw. zysk z lat ubiegłych. Wspólnicy są zainteresowani otrzymaniem tych zysków, jednak spółka nie ma tylu płynnych środków, aby wypłacić wszystkie zatrzymane zyski od razu. Czy wspólnicy mogą podjąć uchwałę o przeznaczeniu tych środków do wypłaty, która nastąpi już po przekształceniu spółki?

TAK. Spółka jawna może być przekształcona w spółkę z o.o. (art. 551 K.s.h.). Spółka jawna stanie się spółką z o.o. z chwilą wpisu spółki przekształconej do KRS. Będzie to dzień przekształcenia. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśli spółkę przekształcaną. Spółce przekształconej (tu: spółce z o.o.) przysługiwać będą wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Natomiast wspólnicy spółki przekształcanej (tu: jawnej) staną się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (tj. z o.o.). Spółka z o.o. po przekształceniu będzie mogła wypłacić wspólnikom środki przeznaczane do wypłaty na podstawie uchwały podjętej jeszcze przed przekształceniem. Nie ma bowiem przeszkód prawnych, aby wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę o wypłacie środków pochodzących z zysku spółki i zatrzymanych na jej kapitale zapasowym i jako zysk z lat ubiegłych. W uchwale może być wskazane, że wypłata może nastąpić po przekształceniu spółki. Ze względu na określenie skutków podatkowych istotne jest, aby taka uchwała została podjęta właśnie przed przekształceniem.

Takie uchwały są podejmowane w praktyce. Wspólnicy najczęściej przyjmują w nich, że kwota może być im wypłacona jednorazowo lub w ratach już po przekształceniu spółki jawnej w spółkę z o.o. Na skutek podjęcia takiej uchwały środki zgromadzone na kapitale zapasowym i rezerwowym są przeksięgowywane na konto księgowe - zobowiązania spółki z tytułu zysku wobec wspólników spółki jawnej.

Organy podatkowe przyjmują, że wypłata taka na podstawie uchwały podjętej przed przekształceniem jest neutralna podatkowo. Przykładowo Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 6 listopada 2023 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.649.2023.3.TR, wskazał, że spółki jawne, co do zasady, mieszczą się w pojęciu "spółki niebędącej osobą prawną". Skutki podatkowe zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością spółek niebędących osobą prawną są przypisywane ich wspólnikom będącym osobami fizycznymi jako skutki podatkowe posiadania udziału w spółce niebędącej osobą prawną, stosownie do zasad określonych w art. 8 ust. 1-2 ustawy o pdof (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.). Dyrektor KIS uznał, że skoro wypłacane przez spółkę z o.o. powstałą z przekształcenia spółki jawnej kwoty faktycznie będą miały charakter wypłaty zysków ze spółki jawnej w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, to:

  • nie będą stanowiły przychodów wspólników z udziału w zyskach osoby prawnej (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof), bo ich wypłata będzie realizacją zobowiązania, które powstało po stronie spółki jawnej przed jej przekształceniem w spółkę z o.o.,
  • nie będą stanowiły przychodów wspólników z uwagi na ich wcześniejsze opodatkowanie w trybie art. 8 ustawy o pdof.

Spółka z o.o., która powstanie w wyniku przekształcenia spółki jawnej, nie będzie miała obowiązków płatnika w związku z wypłatą tego rodzaju należności dla wspólników.

Stanowisko korzystne dla podatnika Dyrektor KIS zajął także m.in. w interpretacjach indywidualnych z dnia 10 marca 2022 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.1157.2021.1.MS, czy z dnia 9 czerwca 2021 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.321.2021.1.NM.

Podjęcie takiej uchwały już po przekształceniu może być inaczej ocenione w kontekście skutków podatkowych (por. np. interpretacje indywidualne Dyrektora KIS z dnia 17 maja 2023 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.834.2022.3.NM, czy z dnia 15 lipca 2021 r., nr 0112-KDWL.4011.55.2021.1.TW).

www.KodeksSpolek.pl - Przekształcanie spółek:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Kodeks Cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.