Kodeks spółek handlowych, K.s.h., spółka osobowa, spółka kapitałowa
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 29 (2112) z dnia 8.04.2024

Rozliczenie PCC przy przekształceniu indywidualnej działalności w spółkę z o.o.

Planuję przekształcić formę prowadzonej indywidualnie działalności w spółkę z o.o. Majątek wnoszony do spółki będzie znaczny. Przy tym kapitał zakładowy zamierzam ustalić na poziomie 100.000 zł. Czy PCC należy wyliczyć od kapitału zakładowego czy całego majątku?

Indywidualny przedsiębiorca może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (tj. spółkę z o.o., akcyjną, ewentualnie prostą spółkę akcyjną). Procedura przekształcenia uregulowana jest przepisami K.s.h. Może z niej skorzystać każdy przedsiębiorca z CEIDG. Do przekształcenia w spółkę z o.o. wymagane będzie m.in. zawarcie umowy spółki. Mowa o tym w art. 5845 pkt 4 K.s.h. Precyzyjnie rzecz ujmując, będzie to akt założycielski sporządzony przez jedynego wspólnika (art. 4 § 2 K.s.h.). Musi on przybrać formę aktu notarialnego.

Przechodząc do kwestii opodatkowania przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę, trzeba wskazać, że PCC podlegają umowy spółki (akty założycielskie spółek). Jej zmiany są opodatkowane, o ile powodować będą podwyższenie podstawy opodatkowania PCC, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3 pkt 4 ustawy o PCC (Dz. U. z 2024 r. poz. 295). W myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 i pkt 3 ustawy o PCC, w przypadku umowy spółki kapitałowej za jej zmianę uważa się:

  • podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty,
  • przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego.

Żadna z wymienionych sytuacji nie wystąpi przy przekształceniu formy prowadzonej działalności przez indywidualnego przedsiębiorcę w spółkę z o.o. Nie wystąpi tu przekształcenie spółek, stąd też nie znajdzie w tym przypadku zastosowania wyłączenie od opodatkowania przewidziane dla umowy spółki (jej zmiany) związane z przekształceniem lub łączeniem spółek kapitałowych.

Akt założycielski zawarty w ramach procedury przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę z o.o. podlegać będzie PCC według stawki 0,5%, jak wszystkie pozostałe umowy spółek. Obowiązek podatkowy ciążyć będzie na nowo powstałej spółce z o.o. Podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość kapitału zakładowego. Zgodnie z art. 6 ust. 9 ustawy o PCC od podstawy opodatkowania odlicza się kwotę wynagrodzenia z VAT pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu założycielskiego oraz opłaty za wpis spółki do KRS (tj. opłatę sądową i za ogłoszenie w MSiG). Rejent sporządzający akt założycielski jako płatnik rozliczy spółkę Czytelnika z PCC.

Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 21 lutego 2024 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.525.2023.1.ASZ, potwierdził, że przekształcenie indywidualnej działalności (w okolicznościach opisanych we wniosku gospodarstwa rolnego) w jednoosobową spółkę z o.o. (kapitałową) stanowi na gruncie ustawy o PCC zawarcie umowy spółki. Przy zawarciu umowy spółki z o.o. podstawą opodatkowania PCC jest wartość kapitału zakładowego tej spółki, niezależnie od wartości majątku podmiotu, którego forma prowadzenia będzie zmieniona, od której odlicza się kwotę i opłaty, o których mowa w art. 6 ust. 9 ustawy o PCC. Określając podstawę opodatkowania PCC przy zawarciu umowy spółki z o.o. należy wziąć pod uwagę wyłącznie wartość kapitału zakładowego wynikającą z umowy (aktu założycielskiego) tej spółki. Nie można uznać, aby podstawą opodatkowania miało być coś więcej niż ustalony kapitał zakładowy.

Dyrektor KIS uznał zatem, że nadwyżka wartości bilansowej majątku przekształcanego przedsiębiorcy ponad wartość kapitału zakładowego w spółce z o.o., która zostanie przekazana na kapitał zapasowy tej spółki, nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC, a opodatkowaniu podlegać będzie jedynie wartość kapitału zakładowego wynikająca z umowy (aktu założycielskiego) spółki z o.o., z uwzględnieniem art. 6 ust. 9 ustawy o PCC.

www.KodeksSpolek.pl - Przekształcanie spółek:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Kodeks Cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.