Gazeta Podatkowa nr 83 (1749) z dnia 15.10.2020
Przekształcenie w spółkę po otrzymaniu subwencji a obowiązki wobec PFR
Przedsiębiorca, który otrzymał subwencję finansową z PFR, a planuje dokonać przekształcenia zgodnie z przepisami K.s.h., w świetle wyjaśnień PFR nie musi na taką transformację otrzymać zgody PFR. Natomiast po uzyskaniu wpisu do KRS powinien o tym poinformować PFR.
Przesłanki zwrotu 100% subwencji z PFR
Regulamin ubiegania się o udział w programie rządowym "TARCZA FINANSOWA POLSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU DLA MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM" określa, kiedy otrzymana przez mikroprzedsiębiorcę/MŚP subwencja finansowa podlega zwrotowi w kwocie stanowiącej 100% wartości subwencji finansowej. W świetle § 4 ust. 4 lit. a i § 5 ust. 3 lit. a tego regulaminu będzie tak w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej (także w razie zawieszenia jej prowadzenia) przez przedsiębiorcę, otwarcia likwidacji przedsiębiorcy (jeżeli dotyczy) lub otwarcia postępowania upadłościowego/restrukturyzacyjnego w każdym czasie w ciągu 12 miesięcy od dnia przyznania subwencji finansowej.
Zgodnie zaś z § 7 ust. 1 lit. d) umowy subwencji finansowej przedsiębiorca zobowiązuje się do niezwłocznego zawiadomienia PFR o wszelkich okolicznościach mających wpływ na realizację zobowiązań wynikających z umowy, w szczególności o:
- zaprzestaniu lub zawieszeniu prowadzenia działalności gospodarczej,
- podjęciu czynności zmierzających do rozwiązania spółki przedsiębiorcy lub rozpoczęcia postępowania upadłościowego lub restrukturyzacyjnego,
- złożeniu przez inny podmiot niż przedsiębiorca wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy.
Wśród okoliczności skutkujących zwrotem całej kwoty subwencji nie są wymienione reorganizacje podmiotowe. Mimo to, wątpliwości naszych Czytelników wywołało to, czy np. przekształcenie indywidualnej działalności w spółkę z o.o., a następnie przyjęcie kolejnego wspólnika będzie przez PFR kwalifikowane jako zaprzestanie prowadzenia działalności.
Stanowisko PFR
PFR w piśmie z dnia 18 września 2020 r. stanowiącym odpowiedź na pytanie naszego Wydawnictwa wskazał, że przeprowadzenie reorganizacji skutkującej sukcesją uniwersalną lub kontynuacją działalności nie wymaga uprzedniej zgody PFR. Podkreślił też, że zgodnie z § 7 ust. 1 lit. d) umowy subwencji finansowej Beneficjent zobowiązany jest do niezwłocznego zawiadomienia PFR o wszelkich okolicznościach mających wpływ na realizację zobowiązań wynikających z umowy subwencji finansowej. W ocenie PFR okolicznością mającą wpływ na realizację zobowiązań wynikających z umowy subwencji finansowej jest reorganizacja podmiotowa, w szczególności, gdy w wyniku jej przeprowadzenia zmianie ulegają takie dane jak firma, tj. nazwa lub NIP przedsiębiorcy, który otrzymał subwencję (patrz ramka). W piśmie tym wskazano, aby informacje o przeprowadzonych reorganizacjach podmiotowych przekazywać na następujący adres e-mail: tf_msp@pfr.pl.
Kontynuacja/sukcesja
Pismo PFR odnosi się do reorganizacji skutkującej sukcesją uniwersalną lub kontynuacją działalności. Z takimi skutkami wiąże się przekształcenie przeprowadzone na podstawie przepisów K.s.h. Zgodnie z nimi przekształceniu może ulec spółka handlowa w inną spółkę handlową, spółka cywilna w spółkę handlową, a także forma prowadzonej działalności przez przedsiębiorcę z CEIDG w jednoosobową spółkę kapitałową.
Zasada kontynuacji
W przypadku przekształcenia spółki handlowej w inną spółkę handlową, spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do KRS (art. 552 K.s.h.). Na mocy art. 553 § 1 K.s.h. spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Poza tym spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 553 § 2 K.s.h.). Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 30 czerwca 2020 r., sygn. akt I CZ 15/20, wskazał, że w art. 553 § 1-3 K.s.h. wyrażona jest zasada kontynuacji. Zgodnie z nią spółka poddana procesowi przekształcenia jest tym samym podmiotem, a wskutek przekształcenia zmienia się tylko forma prawna prowadzonej przez nią działalności. Z dniem przekształcenia spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (art. 553 § 1 K.s.h.). W rezultacie m.in. treść stosunków prawnych łączących spółkę z innymi podmiotami nie ulega zmianie.
Sukcesja uniwersalna
Natomiast w razie przekształcenia spółki cywilnej czy indywidualnego przedsiębiorcy w spółkę kapitałową zaistnieje sukcesja uniwersalna. Niekiedy w doktrynie prezentowane jest stanowisko, że jest to quasi-kontynuacja.
W razie przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, spółce przekształconej będą przysługiwać wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Stanowi o tym art. 5842 § 1 K.s.h. Chodzi tu o prawa i obowiązki związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez jednoosobowego przedsiębiorcę. Przekształceniu ulega bowiem nie sam podmiot, lecz przedmiot jego działalności, tj. prowadzone przez niego przedsiębiorstwo (por. postanowienie SN z dnia 29 stycznia 2016 r., sygn. akt II CZ 94/15).
W przypadku przekształcenia spółki cywilnej w handlową wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników będą przysługiwać spółce przekształconej (zob. art. 553 § 2 i 3 K.s.h., art. 26 § 5 zd. ostatnie oraz art. 551 § 3 K.s.h.). Dlatego też stosunki prawne nawiązane przez spółkę cywilną (jej wspólników) nie ustaną, ale będą kontynuowane w niezmienionym zakresie i treści z udziałem spółki przekształconej.
Przekształcenia według K.s.h. a nazwa i NIP Ze spółki handlowej w inną spółkę handlową Spółka przekształcona jest wpisywana pod nowym numerem KRS i zmianie ulega jej firma (nazwa). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Spółce przekształconej przysługuje dotychczasowy NIP. Ze spółki cywilnej w spółkę handlową NIP spółki cywilnej przejdzie na spółkę handlową. Zmianie ulegnie nazwa spółki. Wpis przekształcenia do KRS nie będzie jednoznaczny z automatycznym wykreśleniem danych wspólników będących osobami fizycznymi z CEIDG. Jeśli wspólnik prowadzi działalność wyłącznie w ramach spółki cywilnej, powinien złożyć wniosek o wykreślenie swoich danych z CEIDG. Jeśli indywidualną działalność prowadzi również poza spółką, powinien złożyć wniosek o zmianę wpisu (wykreślenie danych o spółce i ewentualne zawężenie przedmiotu działalności). Spółka kapitałowa zamiast indywidualnej działalności Z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS przedsiębiorca przekształcany stanie się spółką przekształconą, a osoba fizyczna (przedsiębiorca) jej wspólnikiem (akcjonariuszem). Spółka uzyska nowy NIP. Spółka będzie funkcjonować pod swoją firmą (dojdzie do zmiany nazwy). CI KRS zgłosi do CEIDG informację o przekształceniu przedsiębiorcy w spółkę niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni roboczych od dnia dokonania wpisu do KRS jednoosobowej spółki kapitałowej powstałej wskutek przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną. Informacja ta zostanie ujawniona w CEIDG. Natomiast obowiązek złożenia wniosku o wykreślenie z CEIDG obciąża indywidualnego przedsiębiorcę. W praktyce, co do zasady, dochodzi do wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526)
www.KodeksSpolek.pl - Przekształcanie spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|