Gazeta Podatkowa nr 34 (1909) z dnia 28.04.2022
Zawieszenie członka zarządu a wynagrodzenie z umowy o pracę
Członek zarządu spółki z o.o. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Rada nadzorcza najprawdopodobniej będzie podejmować uchwałę o zawieszeniu członka zarządu w wykonywaniu czynności. Czy po podjęciu takiej uchwały członek zarządu będzie miał prawo do otrzymywania wynagrodzenia za pracę?
Odpowiedź na postawione pytanie zależy od treści stosunku pracy wiążącego członka zarządu ze spółką. W szczególności decydujące mogą być postanowienia umowy uzależniające byt stosunku pracy bądź jego treść od istnienia czy charakteru stosunku organizacyjnego wiążącego spółkę z członkiem zarządu.
Powyższa uwaga wynika z rozróżniania dwóch więzi łączących spółkę z członkiem zarządu zatrudnionym przez nią na podstawie umowy o pracę. Pierwszą jest stosunek organizacyjny wynikający z powołania do zarządu, a drugą jest stosunek pracy wynikający z zawartej umowy o pracę. Co do zasady, stosunki te istnieją od siebie niezależnie. Możliwe jest więc wypowiedzenie umowy o pracę (rozwiązanie jej za porozumieniem stron) z członkiem zarządu bez jednoczesnego wprowadzania zmian w składzie tego organu. Z drugiej strony możliwe jest też odwołanie członka zarządu i kontynuowanie stosunku pracy. Częściowo bierze się to z tego, że wynikający z umowy o pracę rodzaj wykonywanej pracy przez członka zarządu nie powinien pokrywać się z jego obowiązkami jako członka zarządu wynikającymi z Kodeksu spółek handlowych i innych ustaw.
Zawieszenie członka zarządu w wykonywaniu czynności na podstawie art. 220 K.s.h. jest sposobem jednostronnej ingerencji przez spółkę w treść stosunku organizacyjnego.
Mandat zawieszonego członka zarządu trwa nadal, ale osoba ta nie może wykonywać czynności przypisanych tej funkcji.
Podjęcie uchwały przez radę nadzorczą o zawieszeniu członka zarządu nie może jednocześnie ingerować w treść stosunku pracy, chyba że co innego wynika z umowy o pracę.
Jeśli umowa o pracę nie reguluje tej kwestii, to zawieszenie w czynnościach nie może być traktowane jako okoliczność zwalniająca spółkę z obowiązku wypłaty wynagrodzenia z powodu braku wykonywania pracy (art. 80 Kodeksu pracy - Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.). W takiej sytuacji rada powinna rozważyć, aby jednocześnie z podjęciem uchwały o zawieszeniu w wykonaniu czynności wypowiedzieć umowę o pracę albo przynajmniej powierzyć członkowi zarządu wykonywanie innej pracy na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, w oparciu o art. 42 § 4 K.p.
www.KodeksSpolek.pl - Spółki kapitałowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|