Kodeks spółek handlowych, K.s.h., Kodeks cywilny, K.c.
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 60 (1831) z dnia 29.07.2021

Każdy wspólnik może zdalnie brać udział w zgromadzeniu wspólników spółki z o.o.

Posiadam udziały w spółce z o.o. W regulaminie szczegółowych zasad udziału w zgromadzeniu zdalnym dopuszczono, aby każdy wspólnik mógł uczestniczyć w zgromadzeniu zdalnie. Czy takie postanowienie regulaminu jest zgodne z przepisami? Czy jest to w takim przypadku wirtualne zgromadzenie?

Kwestie związane z przeprowadzeniem zgromadzenia wspólników, w którym można uczestniczyć zdalnie, reguluje art. 2341 K.s.h. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526). Jego treść została istotnie zmodyfikowana z dniem 31 marca 2020 r. W świetle obecnej regulacji udział w zgromadzeniu wspólników można wziąć także przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. O przeprowadzeniu zgromadzenia z możliwością zdalnego uczestniczenia w nim decyduje zwołujący, o ile w regulaminie określone zostały szczegółowe zasady udziału w zgromadzeniu zdalnym. Regulamin ten musi być przyjęty przez radę nadzorczą, zaś przy jej braku przez wspólników (art. 2341 § 3 K.s.h.).

Zmianie nie uległ art. 234 K.s.h. W dalszym ciągu zatem w spółce z o.o. należy określić miejsce odbywania zgromadzenia wspólników na terytorium RP zgodnie z tą regulacją. Oznacza to, że zgromadzenia wspólników odbywają się w siedzibie spółki, jeżeli umowa spółki nie wskazuje innego miejsca na terytorium RP. Poza tym zgromadzenie wspólników może się odbyć również w innym miejscu na terytorium RP, jeśli wszyscy wspólnicy wyrażą na to zgodę na piśmie. Gdy zgromadzenie będzie zwoływane za pomocą zaproszeń (art. 238 K.s.h.), to miejsce obrad musi być w nich wskazane.

W świetle przywołanych przepisów K.s.h. nie jest możliwe odbywanie tzw. wirtualnych zgromadzeń wspólników, czyli takich, które nie mają fizycznego miejsca jego odbywania. W przypadku zgromadzeń z możliwością zdalnego udziału w nim w miejscu obrad musi przebywać fizycznie w szczególności osoba otwierająca zgromadzenie wraz z protokolantem. Przepisy K.s.h. nie wymagają natomiast, aby w zdalnym zgromadzeniu w miejscu obrad stawili się wspólnicy, ewentualnie ich pełnomocnicy reprezentujący określoną część kapitału zakładowego. Dlatego też można uznać, że wszyscy wspólnicy mogą brać zdalny udział w zgromadzeniu wspólników, które jest przeprowadzone w trybie art. 2341 K.s.h. Co ważne, osoby zdalnie uczestniczące w takim zgromadzeniu mogą przebywać w dowolnym miejscu (miejscowości) na terenie jakiegokolwiek państwa i nie będzie to naruszać przepisów K.s.h. Stanowisko takie potwierdzono w dokumencie opracowanym wspólnie przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Krajową Radę Notarialną, który miał na celu wyjaśnienie omawianych przepisów K.s.h. Dokument ten to Rekomendacja dobrych praktyk notarialnych (...). W Rekomendacji wskazano, że nie wydaje się, aby wspólnicy lub członkowie organów spółki mieli obowiązek przebywać fizycznie w miejscu zgromadzenia. Także w odniesieniu do osoby przewodniczącego przyjęto, że nie musi on być fizycznie obecny w miejscu zgromadzenia, o ile brak jego fizycznej obecności w miejscu obrad nie wpłynie negatywnie na ich przebieg. Ważne jest bowiem, aby przewodniczący był w stanie sprawnie kierować obradami.

www.KodeksSpolek.pl - Spółki kapitałowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Kodeks Cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.