31 lipca 2014 r. upływa termin na złożenie oświadczenia w sprawie dalszego członkostwa w ofe

Gazeta Podatkowa nr 81 (913) z dnia 8.10.2012

Termin zgłoszenia przekształcenia spółki do KRS

Niebawem wspólnicy spółki jawnej podejmą uchwałę o jej przekształceniu w spółkę z o.o. i zawrą umowę spółki. W jakim terminie przekształcenie należy zgłosić do KRS?

Do przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. wymaga się m.in.:

• powzięcia uchwały o przekształceniu spółki,

• powołania członków organów spółki przekształconej (tu: z o.o.),

• zawarcia umowy spółki przekształconej,

• dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia spółki przekształcanej.

Spółka jawna stanie się spółką z o.o. z chwilą wpisu tej ostatniej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśli spółkę jawną (art. 552 K.s.h.).

Wniosek o wpis do KRS powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Tak wynika z art. 22 ustawy o KRS (Dz. U. z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.).

Jednakże do przekształcenia spółki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy działu K.s.h. odnoszącego się do przekształcenia nie stanowią inaczej (art. 555 K.s.h.). W myśl art. 169 K.s.h., jeżeli zawiązanie spółki nie zostało zgłoszone do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki, albo jeżeli postanowienie sądu odmawiające zarejestrowania stało się prawomocne, umowa spółki ulega rozwiązaniu. Regulacja art. 555 i 169 K.s.h. wyłącza ogólne rozwiązanie przyjęte w art. 22 ustawy o KRS (postanowienie SN z dnia 2 października 2008 r., sygn. akt II CSK 186/08).

Zatem wniosek o wpis przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. do KRS należy złożyć w sądzie rejestrowym w terminie sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki przekształconej.

www.KodeksSpolek.pl - Przekształcanie spółek:

lipiec 2014
Sklep internetowy - www.sklep.gofin.pl