Gazeta Podatkowa nr 46 (2129) z dnia 6.06.2024
Chęć kontynuowania spółki przy złożeniu wypowiedzenia przez wspólnika
Jeden ze wspólników spółki jawnej złożył wypowiedzenie umowy spółki ze skutkiem na koniec 2024 r. Pozostali dwaj wspólnicy chcą kontynuować działalność spółki. Czy jest to możliwe, gdy umowa spółki milczy w tej kwestii? Czy porozumienie wspólników w tej sprawie może być zawarte na piśmie, skoro umowa spółki ma formę pisemną i taka forma jest wystarczająca dla wprowadzania zmian do umowy spółki?
Zasadą kodeksową jest, że jeżeli spółkę jawną zawarto na czas nieoznaczony (albo na czas życia wspólnika), jej uczestnik może wypowiedzieć umowę spółki na 6 miesięcy przed końcem roku obrotowego (art. 61 K.s.h.). Wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika stanowi powód rozwiązania spółki (art. 58 § 1 pkt 5 K.s.h.). Jednak dla spółki, w której pozostanie co najmniej dwóch uczestników, nie oznacza to, że musi ona zakończyć działalność. Może ona trwać nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią (art. 64 § 1 K.s.h.). Uzgodnienie takie w przypadku wypowiedzenia powinno nastąpić przed upływem terminu wypowiedzenia. W przeciwnym razie wspólnik, który wypowiedział umowę spółki, może domagać się przeprowadzenia likwidacji.
Przepisy K.s.h. nie wymagają zachowania konkretnej formy dla omawianego porozumienia. W związku z tym, w sytuacji gdy umowa spółki ma formę pisemną i taka forma jest wystarczająca dla wprowadzania zmian do umowy spółki, zachowanie tej formy dla omawianego porozumienia będzie wystarczające. Przy tym w celu uniknięcia wątpliwości przy określaniu momentu, kiedy doszło do jego zawarcia, warto rozważyć zachowanie formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi czy datą pewną.
Porozumienie to zawierają wspólnicy pozostający w spółce. W związku ze zmniejszeniem liczby wspólników okoliczność ta wymaga uwzględnienia w określonych postanowieniach umowy spółki, w tym w tych dotyczących zasad prowadzenia spraw spółki i reprezentacji, udziału w zysku i stratach spółki. Zmodyfikowane mogą być także inne postanowienia umowy spółki. Szczególną uwagę należy zwrócić na brzmienie nazwy spółki i czy uwzględnia ona nazwisko osoby ustępującej (zob. art. 438 K.c.).
Jeśli spółka będzie kontynuowana, to wspólnicy pozostający w spółce mogą uzgodnić z osobą występującą ze spółki zasady rozliczenia z nią. Jeśli to nie nastąpi, osoba występująca będzie mogła domagać się przeprowadzenia ich według zasad kodeksowych wynikających z art. 65 K.s.h.
Zmiany w gronie wspólników, gdy z końcem 2024 r. dojdzie do skutku wystąpienie wspólnika, trzeba będzie zgłosić do KRS (razem ze zmianami w umowie spółki), urzędu skarbowego czy CRBR.
www.KodeksSpolek.pl - Spółki osobowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|