Kodeks spółek handlowych, K.s.h., spółka osobowa, spółka kapitałowa
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 40 (2123) z dnia 16.05.2024

Zgłoszenie do CRBR przy dodatkowej działalności wspólnika spółki jawnej

W spółce jawnej jest trzech wspólników. Mają oni 10% (ojciec), 40% (córka) i 50% (syn) udziałów. Spółka zrealizowała zgłoszenie do CRBR. Syn dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą i świadczy usługi dla tej spółki, wystawia jej faktury. Czy ten fakt też powinien być zgłoszony do CRBR?

Spółka jawna musi wywiązywać się z obowiązków wobec Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Polegają one na konieczności zgłoszenia wymaganych informacji (tj. danych identyfikacyjnych spółki i jej beneficjentów rzeczywistych) oraz ich aktualizacji. Definicja beneficjenta rzeczywistego jest zawarta w art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy AML (Dz. U. z 2023 r. poz. 1124 ze zm.). Składa się ona z części ogólnej i szczególnej, przy tym ta ostatnia dotyczy tylko osób prawnych, trustów i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. W związku z tym, że spółka jawna nie jest osobą prawną, powinna ona zwrócić szczególną uwagę na część ogólną definicji beneficjenta rzeczywistego. Zgodnie z nią przez beneficjenta rzeczywistego rozumie się każdą osobę fizyczną sprawującą bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę, lub każdą osobę fizyczną, w imieniu której są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna.

Dodatkowo Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej poświęconej CRBR (www.podatki.gov.pl/crbr/) wskazało, że ustalając beneficjenta rzeczywistego w spółce osobowej (m.in. jawnej), należy wziąć pod uwagę posiadane przez osobę fizyczną m.in. prawo do reprezentowania spółki, prawo do prowadzenia spraw spółki, prawo do głosowania. Zdaniem MF w spółce jawnej, co do zasady, beneficjentami rzeczywistymi są wszystkie osoby fizyczne będące wspólnikami tej spółki. Nie wyklucza to określenia innych osób jako beneficjentów rzeczywistych.

W omawianym przypadku pytanie dotyczy zaś tego, czy w kontekście obowiązków wobec CRBR istotne jest to, że wspólnik świadczy usługi dla spółki. W świetle art. 59 pkt 2 lit. e) ustawy AML dane beneficjenta rzeczywistego obejmują m.in. informację o wielkości i charakterze udziału lub uprawnieniach przysługujących beneficjentowi rzeczywistemu. W systemie CRBR, realizując zgłoszenie w przypadku danych konkretnego beneficjenta rzeczywistego, do wyboru są 3 opcje: "bezpośrednie uprawnienia właścicielskie", "pośrednie uprawnienia właścicielskie" oraz "inne uprawnienia". Spośród nich należy wybrać te uprawnienia, które powodują, że dana osoba jest beneficjentem rzeczywistym danej spółki. W przypadku wspólnika spółki jawnej są to bezpośrednie uprawnienia właścicielskie (i w systemie wskazać trzeba "wspólnik spółki jawnej"). W systemie wskazać można także rodzaj uprzywilejowania wspólnika (np. ponadproporcjonalny udział w zysku w stosunku do proporcji wkładu do spółki; uprzywilejowania w zakresie prawa prowadzenia spraw spółki, ewentualnie inne).

Świadczenie usług przez wspólnika na rzecz spółki nie przesądza o statusie wspólnika jako beneficjenta rzeczywistego. Jeśli można by uznać, że okoliczność ta świadczy o uprzywilejowaniu wspólnika, to jedynie wówczas okoliczność ta mogłaby być ujawniona w CRBR. Moim zdaniem w świetle ustawy AML ujawnienie tej okoliczności nie jest konieczne.

www.KodeksSpolek.pl - Spółki osobowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Kodeks Cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.