Kodeks spółek handlowych, K.s.h., Kodeks cywilny, K.c.
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 34 (1805) z dnia 29.04.2021

Możliwość pozostawienia wypracowanego zysku w spółce jawnej i skutki w PCC

Prowadzimy działalność w ramach spółki jawnej. Rozważamy pozostawienie wypracowanego przez spółkę zysku z przeznaczeniem na kapitał zapasowy. Czy od takiej czynności trzeba będzie zapłacić PCC?

Przepisy K.s.h. poświęcone spółce jawnej nie regulują szczegółowo zasad podziału zysku czy wypłat dla wspólników. Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Wynika tak z art. 52 § 1 K.s.h. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526). Jednakże regulacje kodeksowe mają zastosowanie w spółce, o ile umowa spółki nie stanowi inaczej (art. 37 K.s.h.).

Przepisy K.s.h. nie regulują też kwestii przeznaczenia zysku na kapitał zapasowy. Zależnie zatem od woli wspólników wypracowany zysk może być przeznaczony na kapitał zapasowy. Podjęcie takiej decyzji oznacza, że środki te należą już do spółki. Nie należą one zatem do wspólników. Wygasa w tym zakresie ich roszczenie o wypłatę zysku. Jest to istotne, gdyż wspólnik spółki jawnej (indywidualnie) może dochodzić wypłaty zysku od spółki, wówczas gdy został wypracowany. W spółce jawnej do wypłaty udziału w zysku nie jest niezbędne podjęcie przez wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłaty. Natomiast pozostawienie zysku w spółce na kapitale zapasowym powoduje, że jest on podzielony (są to już środki pochodzące z zysku, a nie zysk niepobrany, pozostawiony w spółce na koncie 82 "Rozliczenie wyniku finansowego"). Przy tym nie oznacza to, że wspólnicy zgodnie z obowiązującymi w spółce zasadami podejmowania decyzji (a nie indywidualnie w oparciu o art. 52 K.s.h.) nie będą mogli w przyszłości podjąć decyzji o ich wypłacie.

Przechodząc do skutków w PCC pozostawienia wypracowanego przez spółkę jawną zysku na jej kapitale zapasowym, istotne jest w szczególności to, czy czynność tę można zakwalifikować jako zmianę umowy spółki powodującą podwyższenie podstawy opodatkowania PCC podlegającą temu podatkowi (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy o PCC - Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.). W przypadku umowy spółki osobowej (w tym m.in. jawnej) za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC).

Organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych z ostatnich lat przyjmują, że nie ma konieczności rozliczenia PCC w sytuacji przekazania zysku na kapitał zapasowy spółki osobowej (jawnej, komandytowej), gdy wspólnicy uwzględniają stanowisko zaprezentowane przez NSA w wyroku z dnia 10 listopada 2016 r., sygn. akt II FSK 2834/14 (patrz ramka). Ważne jest zatem, aby wspólnicy wskazali (np. w uchwale w sprawie podziału zysku), że przekazanie zysku na kapitał zapasowy nie wiąże się z wniesieniem ani podwyższeniem wkładów przez wspólników spółki. Nie jest też przez nich traktowane jako pożyczka udzielona przez wspólników spółce, dopłata, depozyt nieprawidłowy ani jako oddanie spółce przez wspólników środków finansowych do nieodpłatnego używania.

Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 22 września 2020 r., nr 0111-KDIB4.4014.258.2020.1.BB, potwierdził spółce, której wspólnicy, przeznaczając zysk na kapitał zapasowy, zastosowali się do przytoczonych wytycznych, że uchwała wspólników o pozostawieniu części czy całości zysku w spółce, co do zasady, nie podlega PCC, chyba że z jej treści wynika, iż wspólnicy podjęli decyzję np. o przeznaczeniu go na powiększenie wysokości swoich wkładów (zob. też np. interpretacje indywidualne Dyrektora KIS: z dnia 8 sierpnia 2017 r., nr 0111-KDIB4.4014.171.2017.2.JKU, z dnia 9 października 2017 r., nr 0114-KDIP3-2.4014.112.2017.1.AK1, z dnia 3 stycznia 2018 r., nr 0111-KDIB4.4014.378.2017.1.MCZ, z dnia 5 grudnia 2018 r., nr 0111-KDIB4.4014.414.2018.2.AD, z dnia 2 stycznia 201 9 r., nr 0111-KDIB4.4014.418.2018.2.MD).

Przeznaczając i przenosząc w całości podzielony zysk brutto za 2012 r. na kapitał zapasowy, który w przypadku spółek osobowych nie jest obowiązkowy, podatnicy winni w sposób wyraźny, jednoznaczny, wskazać jego przeznaczenie. Tym bardziej, że istnieje realne podobieństwo pomiędzy przeniesieniem podzielonego zysku przez wspólników a pożyczką, która to czynność podlega PCC (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o PCC), czy też nieodpłatnym świadczeniem wspólników na rzecz spółki, która to czynność mieści się w definicji "zamiany umowy" (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC). Natomiast nie znajduje uzasadnienia w przedstawionym do oceny materiale dowodowym twierdzenie, że przekazany spółce przez wspólników zysk brutto na kapitał zapasowy stanowi w rzeczywistości podwyższenie wkładów, których wartość powoduje zwiększenie majątku spółki.

Z wyroku NSA z dnia 10 listopada 2016 r., sygn. akt II FSK 2834/14

www.KodeksSpolek.pl - Spółki osobowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Kodeks Cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.