Kodeks spółek handlowych, K.s.h., Kodeks cywilny, K.c.
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 67 (1629) z dnia 22.08.2019

Skuteczność zmiany nazwy spółki jawnej niezależna od wpisu do KRS

Jesteśmy wspólnikami spółki jawnej. Wkrótce wprowadzimy zmiany do umowy spółki w zakresie nazwy spółki. Zmiany te zgłosimy do KRS. Czy nową nazwą powinniśmy posługiwać się od daty wprowadzenia zmian do umowy spółki, czy należy poczekać na wpis do KRS?

Brzmienie firmy (nazwy) spółki jawnej wspólnicy ustalają w umowie spółki. Następnie podlega ona obowiązkowemu zgłoszeniu do rejestru przedsiębiorców (art. 26 § 1 i 2 K.s.h.). Przyjęcie nowej nazwy zawsze łączy się ze zmianą umowy spółki oraz rejestracją zmian w KRS.

Modyfikacja umowy spółki jawnej, w tym związana z przyjęciem nowej firmy (nazwy), dla swojej skuteczności nie wymaga ujawnienia w rejestrze. Oznacza to, że jest skuteczna od chwili powzięcia, a w rejestrze jedynie ujawnia się zaistniałe zmiany. Dlatego też spółka powinna posługiwać się nową firmą od chwili dokonania zmian w umowie spółki.

Z praktycznych względów spółka powinna zadbać o jak najszybsze ujawnienie zmodyfikowanej firmy w rejestrze przedsiębiorców. Uzyskując odpis (wydruk) z KRS po ujawnieniu w nim omawianej zmiany spółka będzie w stanie wykazać, że figuruje w KRS pod nową firmą. Przy tym okres oczekiwania na wpis zależy od tego, czy spółka złoży wniosek wolny od braków i od tego, jakie jest obciążenie pracą danego sądu rejestrowego.

Brak ujawnienia nowej firmy w KRS może powodować niechęć np. kontrahentów w posługiwaniu się zmodyfikowaną nazwą spółki. Mimo to wspólnicy muszą pamiętać o tym, że wpis w KRS ma jedynie charakter ujawniający, a nie prawotwórczy i ich obowiązkiem jest posługiwanie się nową nazwą od chwili wprowadzenia zmian do umowy spółki. Wspólnicy mogą rozważyć ewentualność, aby przez jakiś czas posługiwać się zmienioną nazwą i w nawiasie dotychczasową. Przy tym jest to tylko ewentualność. Wymóg taki w omawianych okolicznościach nie wynika z przepisów.

www.KodeksSpolek.pl - Spółki osobowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumPodatnika.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.